Kogukonnad kriisideks valmis
Kutsume kogukondasid keerulisteks olukordadeks valmistuma ning üheskoos korrastama olemasolevaid kogukonnahooneid ja rajama kerksuskeskuseid, kus igaüks teab, et just sealt saab kriisiolukordades infot ja abi. Soov panustada kriisivalmiduse suurendamisse, ühine kriisiplaanide koostamine ning vajalike talgutööde tegemine on meie kõigi huvides. Kogukonna turvalisuse talgutel ühiselt ette valmistatud kerksuskeskus toimib kohana, mis tõstab kogukonna kriisivõimekust ja hakkamasaamist ning annab ka kindlustunde. Lisaks omavalitsuste loodud kerksuskeskustele saavad kogukonnad ise palju ära teha, et suurendada oma kriisivalmidust. Talgutöid saab seejuures teha väga erinevaid ning kriisiks sobiva keskuse rajamine ei ole üldse väga keeruline ettevõtmine.
Kerksuskeskuseks võib olla juba selleks planeeritud kohalik kultuurimaja või raamatukogu, aga selleks saab olla ka mõni muu kogukonna käsutuses olev hoone, nt külamaja, kogukonnakeskus vm. Oluline on läbi mõelda, kuidas kriisiolukorras tagada keskuses elekter, vesi ja muu eluks vajalik. Samuti tasub ühiselt üle vaadata, mis on veel puudu ja kuidas hoonet parendada, kuhu luua lastenurk, lugemisnurk ja teised igapäevaseid elulisi tegevusi toetavad kohad. Üheskoos saab kaardistada kogukonnaliikmete oskused ning ressursid, mida kriisi olukorras kasutada. Kui olemasolevat hoonet pole, saab otsida muid lahendusi, näiteks võtta plaani mobiilse kerksuskeskuse loomise merekonteinerisse vm.
Talgukevadel on esimesele sajale kriisivalmiduse ja kogukonna turvalisuse talguid plaanivale talgujuhile sümboolseks abiks Bauhofi 20-eurone kinkekaart, mis annab hoogu vajalikeks talgutöödeks.
Raamatujagamine igaühe harjumuseks
Sel kevadel teeme raamatuaasta raames üleskutse meisterdada Teeme Ära talgupäeval üheskoos raamatujagamise kappe. Kui muud talgutööd saavad tehtud, kutsume üles ka lugemistalguid ette võtma. Raamatute lugemine rikastab silmaringi, aitab end igapäevastest toimetustest välja lülitada ning lubab ajas ja maailmas reisida kodust lahkumata. Tänapäeva muutuvas maailmas on lugemishuvi tekitamine ning hoidmine olulisel kohal, et raamatutest saadavad teadmised rikastaks meid kõiki.
Raamatute jagamine, raamatujagamise kappide valmistamine ning nende aktiivne kasutamine toob inimesi kokku hoopis teisel moel kui tavaliselt. Raamatujagamine ja seeläbi lugemise väärtustamine loob pinnase uut moodi suhtlemiseks ning ka ühiseks kogemuste jagamiseks. Ühtlasi on raamat otsekui tark abiline, kes aitab meil kõigil parimini toime tulla ärevate aegade põhjustatud stressi ja üha sagenevate vaimse tervise muredega.
Unistused tulevikust Eesti uueks visiooniks
Ärevad ajad tekitavad ebakindlust, ometi on meil kõigil olemas oma unistus tulevikust – unistus nii iseenda, Eesti kui ka maailma tulevikust. Sel talgukevadel innustame koostöös algatusega „Hakkab looma!“ kõiki eestimaalasi üheskoos unistama, millises Eestis soovime elada 25 aasta pärast ehk 2050. aastal. Selleks toimuvad Teeme Ära talgupäeva raames lisaks muudele tegemistele ka üle-eestilised unistamistalgud, kus ühiselt kokku tulles saab väljendada ja kirja panna oma unistused tuleviku Eestist.
Kui muud talgutööd on tehtud ja aeg ühiselt maha istuda, talgusuppi süüa ja tehtust rõõmu tunda, ongi sobiv hetk ka ühiselt unistada, millises Eestis me soovime elada. Paljudes raamatukogudes avanevad 3. mail ka unistamispesad, kuhu saab end kirja panna unistamistalgutel osalemiseks. Unistamistalgud toimuvad ka lasteaedades ja koolides, ettevõtetes jm. Kõik unistused kogutakse kokku unistuste „raamatukokku“ ja sealt saavad teadlased neid edasi süstematiseerida ning analüüsida. Tulemused selguvad sügisel ning need antakse üle ka poliitikakujundajatele ja otsustajatele, et aidata meie kõigi ühist visiooni Eestist tõhusamalt ellu viia.
Loe lähemalt